The 2019 Western Cape Climbing Provincial

Selection Events

 

The 2019 Provincial Selection Event was held over two days: Top Rope and Lead on Saturday 2 March at CityROCK Indoor Climbing Gym in Paarden Eiland; and Boulder on Sunday 3 March at Bloc 11.  With competitors competing for podium positions and the coveted place on the 2019 Provincial Climbing Team, the gyms were both awash in excitement.  This was also our first provincial event that welcomed competitors from other provinces to compete for a ranking and additional competition experience.  Thank you to Gauteng Climbing athletes who gave some of our members a fantastic challenge.

 

Hosted by Western Cape Climbing, the judges were responsible for judging the highest climbed route in a single attempt in the following categories:

 

·        U9 Girls Top Rope

·        U9 Girls Boulder

·        U11 Girls Top Rope

·        U11 Girls Boulder

·        U11 Boys Top Rope

·        U11 Boys Boulder

·        U13 Girls Top Rope

·        U13 Boys Top Rope

·        U13 Girls Lead

·        U13 Girls Boulder

·        U13 Boys Lead

·        U13 Boys Boulder

·        U15 Girls Lead

·        U15 Girls Boulder

·        U15 Boys Lead

·        U15 Boys Boulder

·        U17 Girls Lead

·        U17 Girls Boulder

·        U17 Boys Lead

·        U17 Boys Boulder

·        U19 Girls and Open Ladies Lead

·        U19 Girls and Open Ladies Boulder

·        U19 Boys and Open Men Lead

·        U19 Boys and Open Men Boulder

 

Our judges had to be extremely observant of each competitor’s attempt on each of the routes.  Our belayers and spotters did outstanding jobs of protecting any competitor who fell from the wall.

The routes for the competition were of a good calibre and huge thanks is given to Chief Setter, Chevaan Patience (CityROCK) for the routes.  The boulder problems were perfectly challenging and we are so grateful for the expertise of Chief Setter, Nic Telford (Bloc 11).

 

Western Cape Climbing would like to extend a further thanks to both CityROCK Indoor Climbing Gym and Bloc 11 for hosting the competition.  We are incredibly thankful for the immense support we received from Cape Town’s premium climbing gyms.

 

Acknowledgements to our Competition Officials:

 

Organisers                          Colette Rodrigues and Delaney Carpenter              

Jury President                    Chris Naudé

Chief Scorer                       Colette Rodrigues

Judges                                 Jessica Rees-Jones (Lead and Boulder)

Chantelle Lombard (Lead and Boulder)

Julian Lapin (Lead)

Rolfe Eberhard (Lead)

James Krohn (Lead and Boulder)

Jéan Lombard (Boulder)

Sandy Young (Boulder)

Linith von Ahlefeldt (Boulder)

Jenny Adams (Boulder)

Moray Wilson (Boulder)

Steve Burningham (Boulder Assist)

Scorers                                Orit Schefer (Lead)

Sandy Young (Lead)

Jenny Adams (Lead)

Chantelle Lombard (Lead)

Steward                              Jesse Rodrigues (Lead and Boulder)

                                             Kurt Albertus (Lead)

                                             Delaney Carpenter (Lead and Boulder)     

Runners               Kristin Allan (Lead)

                                             Morgan Prahm (Lead)

Belayers                              Llewellyn Zeeman

                                             Liezl Willis

                                             Delaney Carpenter

                                             Dylan Vogt

                                             Colette Rodrigues

Spotters                              Anwar Adams

                                             Llewellyn Zeeman

                                             Kurt Albertus

                                             Delaney Carpenter

                                             Dylan Vogt

                                             Chris Allan

Chief Setter                        Chevaan Patience (Lead)

                                             Nic Telford (Boulder)

Lead Setters                       David Gerber

Chevaan Patience

Matthew Johnstone

Victor Paulo

Olaf de Wet

Dylan Vogt

Boulder Setters                 Nic Telford

                                             Keenan Meyer

                                             Jamie Smith

Official Event Photographer         Geoff Meyer

Photographer                                   Karen Smith

Chris Allan                                         Jenny Adams

 

Schools and Youth Clubs Who Competed in the 2019 Provincial Lead Climbing Competition:

1.      Bishops Climbing Club

2.      BTK Stellenbosch

3.      Grippers Climbing Club

4.      Hikers Paradise Adventure Club

5.      UCT Mountain and Ski Club

6.      Rock Fit Climbing Club

7.      SACS Climbing Club

8.      Top Out Climbing Club

 

Athletes from Gauteng Climbing:

·        Chris Cosser (U19 and Open Men): First Place Lead U19 and Open Men, First Place Boulder U19 and Open Men

·        Hannah Sealy-Fisher (U19 Girls): Second Place Lead

·        Tegwen Oates (U17 Girls): Second Place Boulder

·        Alistair Stubbs (U17 Boys): First Place Lead U17 Boys, Second Place Lead Open Men, Third Place Boulder

·        Josh Myers (U17 Boys)

·        Ethan Pearman (U17 Boys)

·        Jasper Marais (U11 Boys): First Place Top Rope and Boulder

 

 

 

 

 

 

Podium Winners from the Competition:

 

U9 Girls Top Rope

1.      Georgina Gray (Gold Medalist)

2.      Belen Krohn (Silver Medalist)

3.      Aimee Davies (Bronze Medalist)

 

U9 Girls Boulder

1.      Belen Krohn (Gold Medalist)

2.      Jessica Fitschen (Silver Medalist)

3.      Ameerah Adams (Bronze Medalist)

 

U11 Girls Top Rope

1.      Maia Davies (Gold Medalist)

2.      Ilke Pepler (Silver Medalist)

3.      Sara Adams (Bronze Medalist)

 

U11 Girls Boulder

1.      Ilke Pepler (Gold Medalist)

2.      Ella Wakart (Silver Medalist)

3.      Lily Powers, Sarah Holwill and Sara Adams (Bronze Medalist)

 

U11 Boys Top Rope

1.      Thomas Luger (Gold Medalist)

2.      Nicholas Booysen (Silver Medalist)

 

U11 Boys Boulder

1.      Thomas Luger (Gold Medalist)

2.      Nicholas Booysen (Silver Medalist)

 

U13 Girls Top Rope

1.      Amy Booysen (Gold Medalist)

 

U13 Girls Lead

1.      Morgan Prahm (Gold Medalist)

 

U13 Girls Boulder

1.      Morgan Prahm (Gold Medalist)

 

U13 Boys Top Rope

1.      Marnus Lombard (Gold Medalist)

2.      Sam Whaley (Silver Medalist)

 

U13 Boys Lead

1.      Nicholas Allan (Gold Medalist)

2.      Jake Dreyer (Silver Medalist)

3.      Leon Lombard (Bronze Medalist)

 

U13 Boys Boulder

1.      Nicholas Allan (Gold Medalist)

2.      Jake Dreyer (Silver Medalist)

3.      Zebulun Krohn (Bronze Medalist)

 

U15 Girls Lead

1.      Rauen Krohn (Gold Medalist)

2.      Sarah Adams (Silver Medalist)

3.      Cara Pepler (Bronze Medalist)

 

U15 Girls Boulder

1.      Rauen Krohn (Gold Medalist)

2.      Sarah Adams (Silver Medalist)

3.      Cara Pepler (Bronze Medalist)

 

U15 Boys Lead

1.      Jack Burningham (Gold Medalist)

2.      Joseph Gibbon (Silver Medalist)

3.      Matthew Collier-Reed (Bronze Medalist)

 

U15 Boys Boulder

1.      Jack Burningham (Gold Medalist)

2.      Aaron Steenkamp (Silver Medalist)

 

U17 Girls Lead

1.      Jacinth “Finchie” Lapin (Gold Medalist)

2.      Georgiana Dorward (Silver Medalist)

3.      Alyssa Meyer (Bronze Medalist)

 

U17 Girls Boulder

1.      Jacinth “Finchie” Lapin(Gold Medalist)

2.      Alyssa Meyer (Silver Medalist)

3.      Monique Smit (Bronze Medalist)

 

U17 Boys Lead

1.      Jared Rodrigues (Gold Medalist)

2.      Luke Eberhard (Silver Medalist)

3.      Rene Lombard (Bronze Medalist)

 

U17 Boys Boulder

1.      Rene Lombard (Gold Medalist)

2.      Jared Rodrigues (Silver Medalist)

3.      Nico Setterberg (Bronze Medalist)

 

U19 Girls Lead

1.      Milena Krohn (Gold Medalist)

 

U19 Girls Boulder

1.       Milena Krohn (Gold Medalist)

 

U19 Boys Lead

1.      David Naudé (Gold Medalist)

2.      Robin Wilson (Silver Medalist)

3.      Ben Louw (Bronze Medalist)

 

U19 Boys Boulder

1.      David Naudé (Gold Medalist)

2.      Ben Louw (Silver Medalist)

3.      Liam Foxcroft (Bronze Medalist)

 

Open Ladies Lead

1.      Rachelle de Charmoy (Gold Medalist)

2.      Jacinth “Finchie” Lapin (Silver Medalist)

3.      Milena Krohn (Bronze Medalist)

 

Open Ladies Boulder

1.      Rachelle de Charmoy (Gold Medalist)

2.      Milena Krohn (Silver Medalist)

3.      Jacinth “Finchie” Lapin (Bronze Medalist)

 

Open Men Lead

1.      David Naudé (Gold Medalist)

1.      Oliver Marx (Silver Medalist)

2.      Robin Wilson (Bronze Medalist)

 

Open Men Boulder

1.      David Naudé (Gold Medalist)

2.      Ben Louw (Silver Medalist)

3.      Liam Foxcroft (Bronze Medalist)

 

 

 

 

 

Provincial Speed Selection Event Podiums from event held 18 February 2019

 

U13 Boys Speed:

1.      Nicholas Allan (Gold Medalist)

2.      Jake Dreyer (Silver Medalist)

 

U17 Girls Speed:

1.      Georgiana Dorward (Gold Medalist)

2.      Alyssa Meyer (Silver Medalist)

3.      Monique Smit (Bronze Medalist)

 

U17 Boys Speed:

1.      Alex Setterberg (Gold Medalist)

2.      Jared Rodrigues (Silver Medalist)

3.      Rene Lombard (Bronze Medalist)

 

U19 Boys Speed:

1.      David Naudé (Gold Medalist)

2.      Quincy Vearey (Silver Medalist)

 

Open Ladies:

1.      Georgiana Dorward (Gold Medalist)

2.      Alyssa Meyer (Silver Medalist)

3.      Rachelle de Charmoy (Bronze Medalist)

 

Open Men:

1.      David Naudé (Gold Medalist)

2.      Quincy Vearey (Silver Medalist)

3.      Oliver Marx (Bronze Medalist)

 

 

The official Provincial Youth Team for these categories will be announced once the scores have been compared to the grades that were topped and any previous performance indicators have been considered.

 

 

 

Photos on Western Cape Climbing Facebook Page

 

Register for Speed Event: 

https://goo.gl/forms/kazsMXZWMnjBJm0K2

 

Information booklet

 

2019 Provincial Selection Event

 

Register at

https://goo.gl/forms/A6mp2JKT6cqRgkgI2

 

Saturday 2nd March 2019

Sunday 3rd March 2019

 

 

Hosted by: Western Cape Climbing

Visit www.westerncapeclimbing.co.za for details and results

Table of Contents

 

Introduction

 

 

1.      Where & When

2.      Age groups and number of participants for Provincial Lead

3.      Prize Giving

4.      Structure of events

5.      Refreshments at competition venues

6.      Costs and payment

7.      Timetable

8.      Special Exemption

9.      Contact details

10.    Summary – what you must do!

 

Introduction

 

Western Cape Climbing welcomes all Western Cape climbers to the Provincial Climbing Competition.

 

The SANCF is committed to bringing huge changes to the South African Competitive Bouldering and Sport Climbing Scene.

 

Special Notes:

 

  • Selection for National Events:

Subject to a minimum climbing ability to be determined by a panel consisting of the WCC head coach, WCC Competitions & Calendar Commission, WCC High Performance (Awards and Selections) Commission and one parent representative, the Top 5 Ranked Competitors in each Youth category and the Top 20 Ranked Competitors in the Open Category will be selected for the Western Cape Provincial Teams competing at the 2019 National Open Climbing Competition being held 3rd to 5th May in Johannesburg and the National Youth Climbing Competition being held 14 to 16 June in Cape Town (Youth C to Junior).

 

  • Junior National Event:

The Youth C Top Rope to Youth E event has not yet been confirmed at the time of this booklet being published so more information on this event will follow later in the year.

 

  • Selection Compliance for Provincial Team:

All athletes wishing to compete at the National events MUST take part in these provincial selection events.  Those who are unable to attend on the day can submit a special exemption request as named below on page 12 for consideration by the panel.

 

  • Competitors from Other Provinces:

Western Cape Climbing would like to extend an invitation to all competitors from other provinces to take part in our Provincial Event as well in line with the South African National Climbing Federation’s High Performance Commissions “Raising the Bar” concept for Selection Events for the International Competitions this year.  Kindly note that all athletes from other provinces wishing to compete at our provincial events must be in good standing with their provinces as well as have paid the national federation annual membership fee (refer to Article #6. Costs and Payments below).

It is to be further noted that these athletes from other provinces are to view our events as training events and will therefore not be able to podium at our provincial events. Their position will most certainly be acknowledged and their scores will be forwarded to both their province and the relevant SANCF Commissions to be used as performance indicators by the Selection Panel this year. 

 

  • Helmets:

For safety reasons, please may all competitors in the U15 age categories and below kindly ensure that they are wearing standard climbing helmets for Speed, Top Rope and Lead Disciplines.  Should you wish to not wear a helmet, please send a letter from your parent requesting we waive this regulation to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. and cc inThis email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

 

  • Punctuality:

Please bear in mind that the competition will run strictly according to a time table. Kindly therefore allow enough time for travel delays.

 

  • Technical Officials:

Anyone able to assist as a Technical Official at the event, please contactThis email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. before 20 February 2019.

 

 

1. When & Where

 

The 2019 Provincial Lead Climbing Competition will be held on the following day:

 

ü  Saturday 2nd March 2019 at CityROCK Indoor Climbing Gym, Paarden Eiland, Cape Town

 

The address for CityROCK is9 Milner Street, Unit 5 Table Bay Industrial Estate, Paarden Eiland, Cape Town. For more information, please visit their websitehttp://cityrock.co.za/capetown/Refer to the map below or use the following linkhttp://bit.ly/2CXEkAb.

 

  • Technical Meeting

CityROCK Indoor Climbing Gym, Paarden Eiland. Date and Time to be advised by Jury President.

 

  • Prize Giving

Saturday 2nd March 2019 at 05:15pm at CityROCK Indoor Climbing Gym.

 

 

The 2019 Provincial Bouldering Competition will be held on the following day:

 

ü  Sunday 3rd March 2019 at Bloc 11, Paarden Eiland, Cape Town

 

The address for Bloc 11 is18 Auckland St, Paarden Eiland, Cape Town, 7405. For more information, please visit their website https://bloc11.co.za

Refer to the map below or use the following link https://bit.ly/2PH3Z7c

 

  • Technical Meeting

Bloc 11, Paarden Eiland. Date and Time to be advised by Jury President.

 

  • Prize Giving

Sunday 3rd March 2019 at 05:15pm at Bloc 11.

 

 

 

2. Age groups and number of participants for Provincial Competitions

 

Schools, clubs and climbers are requested to please send names and the category under which each will be participating to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. by Friday 22nd February 2019.

 

The Top Rope and Lead Categories are as follows:

  • Open Men (Lead)
  • Open Ladies (Lead)
  • Junior (U19) Men (Lead)
  • Junior (U19) Women (Lead)
  • Youth A (U17) Boys (Lead)
  • Youth A (U17) Girls (Lead)
  • Youth B (U15) Boys (Lead)
  • Youth B (U15) Girls (Lead)
  • Youth C (U13) Boys (Lead)
  • Youth C (U13) Girls (Lead)
  • Youth C (U13) Boys (Top Rope)
  • Youth C (U13) Girls (Top Rope)
  • Youth D (U11) Boys (Top Rope)
  • Youth D (U11) Girls (Top Rope)
  • Youth E (U9) Boys (Top Rope)
  • Youth E (U9) Girls (Top Rope)

 

The Boulder Categories are as follows:

  • Open Men
  • Open Ladies
  • Junior (U19) Men
  • Junior (U19) Women
  • Youth A (U17) Boys
  • Youth A (U17) Girls
  • Youth B (U15) Boys
  • Youth B (U15) Girls
  • Youth C (U13) Boys
  • Youth C (U13) Girls
  • Youth D (U11) Boys
  • Youth D (U11) Girls
  • Youth E (U9) Boys
  • Youth E (U9) Girls

 

 

NOTE 1:

Youth C climbers cannot climb in both Top Rope and Lead categories, i.e. they MUST select one or the other.   We urge those athletes who are already leading competently to compete in the Lead Category and leave the Top Rope Category for those athletes who can’t lead at all.

 

NOTE 2:

Competitors who turn 16 years of age in 2019 can compete in the Open Category as well.  They will need to register twice: once for their Youth Category and once for the Open Category.  Regardless of whether they register for two age categories, they will only need to pay one competition fee.

 

NOTE 3:

Competitors who are 16, 17 and 18 years of age in 2019 can compete in the Open Category as well.  They will need to register twice: once for their Youth Category and once for their Open Category.  Regardless of whether they register for two age categories, they will only need to pay one competition fee.

 

NOTE 4:

If an U17 Youth Climber feels that they may have a chance of making the Podium in the OPEN category they will be required to climb the last OPEN lead route. If you would like to be considered for the PROVINCIAL team to compete in the OPEN Nationals you will just need to register for the Open category and you will be considered based on U17 routes.

 

Categories are defined by the age of the child as at 1st January of 2019.  Please refer to the below tables if you are unsure based on the year your child was born:

 

IFSC YOUTH COMPETITION AGE CATEGORIES

EVENT DATE

YEAR OF BIRTH

 

 

 

 

 

 

 

 

Junior

 

Youth A

 

Youth B

 

Youth C

 

2019

2000-2001

 

2002-2003

 

2004-2005

 

2006-2007

 

 

  • Youth D Year of Birth:  2008-2009
  • Youth E Year of Birth:   2010-2011

 

 

Competition Registration Link: https://goo.gl/forms/A6mp2JKT6cqRgkgI2

 

 

3. Prize Giving

 

Lead and Top Rope Event:

Prize Giving will take place on Saturday 2nd March 2019 from 05:15pm at CityROCK Climbing Gym.

 

We are incredibly grateful to CityROCK Climbing Gym for hosting this event, thus making this competition possible.

 

Boulder Event:

Prize Giving will take place on Sunday 3rd March 2019 from 05:15pm at Bloc 11.

 

We are incredibly grateful to Bloc 11 for hosting this event, thus making this competition possible.

 

 

4. Structure of events

 

Rules:

 

Scoring will be as per IFSC rules unless otherwise stated and will be explained during the briefing session.  An abbreviated guide to the rules will be on display at the venue and in the isolation area.  Anyone with further questions is welcome to discuss with the Jury President of the competition who will be the final arbiter and clarify any rules issues.

 

Format for Top Rope and Lead:

Ø  There will be no qualifier, semi-final or final round for this event. Three routes will be climbed by each category and the total scores from all three routes will be used to determine the winners.

Ø  All three routes will be on-sight, meaning that the groups will be given five minutes to view the route prior to the climb before being confined to isolation.  The route will not be demonstrated and they will not be allowed to watch anyone climb the routes nor share information about the route.

Ø  The individual competitor will be led to the route at the appropriate time by a belayer. The competitor must have his shoes and harness on and have his chalk. The Competitor must already be tied in and have been checked by his belayer and be accompanied by his belayer to the route. The competitor will have 30 seconds to view the route immediately before his climb.

Ø  The attempt will be considered started the moment both feet leave the floor and is completed when the climber has either clipped the final draws or fallen.

Ø  The starting order will be randomized for the first climb and climbers will climb in the same order with a stagger of 50% for route 2 and again thereafter for route 3.

Ø  Climbers have only one attempt per route and have a maximum of six minutes per route after which they will be called down.

Ø  The score on each route is judged by the highest hold that is reached and controlled.

Ø  If any 1st placed Final competitors remain tied following the above, they will be required to climb a super final. 

 

Format for Boulder:

Ø  There will be no qualifier, semi-final or final round for this event. Six boulder problems will be climbed by each category and the total scores from all six problems will be used to determine the winners.

Ø  Each category will have one hour to complete their six boulder problems.

Ø  Categories Youth E, Youth D, Youth C and Youth B will be limited to 7 attempts per problem.

Ø  Categories Youth A, Junior and Open will have unlimited attempts per problem.

Ø  The competitor must establish on the starting holds of each problem before commencing their attempt.

Ø  The attempt will be considered started the moment both feet leave the floor and is completed when the climber has topped the problem or fallen.

Ø  There is no starting order.

Ø  A 2 minute viewing per problem will be held before the start of each category’s round. 

Ø  Climbers may not ask about beta.  Climbers may only touch the marked starting holds during this time.  No other holds may be touched and feet may not leave the ground.

Ø  Scores for rankings are calculated according to, and in order of:

o   the number of Tops awarded;

o   the number of bonus points awarded;

o   the fewest attempts at Top; and,

o   the fewest attempts at reaching the bonus hold.

Ø  No score shall be awarded for a “touched” hold.  A bonus hold must be used by the climber in order to maintain a stable position.  Only use of hands on the bonus hold are valid for a bonus point.

Ø  If any 1st placed Final competitors remain tied following the above, they will be required to climb a super final. 

 

 

5. Refreshments at competition venue

Minor refreshments will be available at both venues. 

 

 

6. Costs and payment

 

Fee for 2019 Provincial Lead and Top Rope Competition

  • R400.00 per competitor if competitor is a WCC AND SANCF Competition license holder – a membership number must be presented alongside the competitor’s name when sending your lists through to Western Cape Climbing.  A membership card must be presented at the registration on the day.

 

  • R950.00 per competitor if competitor is NOT an SANCF/WCC Competition license holder– this will entitle them to membership and cover their registration fee for the competition; an SANCF/WCC Competition card will be organised and sent to the competitor shortly after the competition.

 

  • A special discount on the competition fee only will be given to those families who register more than one child for the competition as below:

 

    • R400 for first child;
    • R300 for second child;
    • R200 for third child; and
    • R100 for each additional child thereafter.

 

 

Fee for 2019 Provincial Boulder Competition

  • R400.00 per competitor if competitor is a WCC AND SANCF Competition license holder – a membership number must be presented alongside the competitor’s name when sending your lists through to Western Cape Climbing.  A membership card must be presented at the registration on the day.

 

  • R950.00 per competitor if competitor is NOT an SANCF/WCC Competition license holder– this will entitle them to membership and cover their registration fee for the competition; an SANCF/WCC Competition card will be organised and sent to the competitor shortly after the competition.

 

  • A special discount on the competition fee only will be given to those families who register more than one child for the competition as below:

 

    • R400 for first child;
    • R300 for second child;
    • R200 for third child; and
    • R100 for each additional child thereafter.

 

 

Fee for 2019 Provincial Competition (both Lead & Top Rope and the Boulder Event)

  • R800.00 per competitor if competitor is a WCC AND SANCF Competition license holder – a membership number must be presented alongside the competitor’s name when sending your lists through to Western Cape Climbing.  A membership card must be presented at the registration on the day.

 

  • R1,350.00 per competitor if competitor is NOT an SANCF/WCC Competition license holder – this will entitle them to membership and cover their registration fee for the competition; an SANCF/WCC Competition card will be organised and sent to the competitor shortly after the competition.

 

  • A special discount on the competition fee only will be given to those families who register more than one child for the competition as below:

 

    • R800 for first child;
    • R600 for second child;
    • R400 for third child; and
    • R200 for each additional child thereafter.

 

ü  Any climber competing at these events who is from another province is expected to have already paid their relevant provincial and national fees to their own province and proof thereof may be requested by WCC.  They would therefore only need to pay the relevant competition fees.

 

ü  The above fee includes medals, trophies, venue hire as well as the costs associated with the setting and organization of the competition.

 

ü  All payments are to be made via EFT before Wednesday 27 February 2019 into theWestern Cape Climbing Bank Account below.

 

Western Cape Climbing

First National Bank      

Branch Number: 204209    

Branch: Cavendish     

Account Number: 62380592652        

Account Type: Cheque Account

Please list your name as a reference on the deposit slip

 

Kindly email the proof of payment to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

To become a WCC member kindly register at the following link BEFORE the aforementioned deadline:

 

https://goo.gl/forms/Eamfeo5xGOhAdTBh1  

 

 

7. Timetable

 

These times are subject to change and a revised timetable will be published after the registration cutoff when competitor numbers are known.

 

 

SATURDAY 2nd MARCH 2019: CITYROCK CLIMBING GYM – TOP ROPE AND LEAD EVENT

 

 

Action                                                                        Time

Youth C, D and E

Roll Call and Bib Distribution                              08:00am to 08:30am

Introduction & briefing                                     08:30am to 08:50am

Route 1                                                          09:00am to 10:00am

Route 2                                                          10:15am to 11:15am

Route 3                                                          11:30am to 12:30pm

 

Youth A

Roll Call and Bib Distribution                              10:00am to 10:30am

Introduction & briefing                                     10:30am to 10:50am

Route 1                                                          11:05am to 12:05pm

Route 2                                                          12:20pm to 01:20pm

Route 3                                                          01:35pm to 02:35pm

 

Youth B

Roll Call and Bib Distribution                              11:30am to 12:00pm

Introduction & briefing                                     12:00pm to 12:20pm

Route 1                                                          12:40pm to 01:40pm

Route 2                                                          01:55pm to 02:55pm

Route 3                                                          03:10pm to 04:10pm

 

Junior and Open

Roll Call and Bib Distribution                              01:00pm to 01:30pm

Introduction & briefing                                     01:30pm to 01:50pm

Route 1                                                          02:00pm to 02:45pm

Route 2                                                          03:00pm to 03:45pm

Route 3                                                          04:00pm to 04:45pm

 

Prize Giving                                                  05:15pm to 05:45pm

 

 

SUNDAY 3rd MARCH 2019: BLOC 11 – BOULDER EVENT

 

 

Action                                                                        Time

Youth C, D and E

Roll Call and Bib Distribution                              08:00am to 08:30am

Introduction & briefing                                     08:30am to 08:50am

Viewing of Boulder Problems                             09:00am to 09:16am

Competition Climbing                                       09:20am to 10:20am

 

Youth A

Roll Call and Bib Distribution                              09:30am to 10:00am

Introduction & briefing                                     10:00am to 10:20am

Viewing of Boulder Problems                             10:20am to 10:36am

Competition Climbing                                       10:40am to 11:40am

 

Youth B

Roll Call and Bib Distribution                              10:30am to 11:20pm

Introduction & briefing                                     11:20pm to 11:40pm

Viewing of Boulder Problems                              11:40am to 11:56am

Competition Climbing                                       12:00pm to 01:00pm

 

Junior and Open

Roll Call and Bib Distribution                              12:00pm to 12:40pm

Introduction & briefing                                     12:40pm to 01:00pm

Viewing of Boulder Problems                             01:00pm to 01:16pm

Competition Climbing                                       01:20pm to 02:20pm

 

Prize Giving                                                  03:00pm to 03:30pm

 

 

The above times are approximate and competitors should always arrive early.

 

 

 

8. Special Exemption

 

Any athlete not able to compete at the Provincial Event but who wishes to represent the Western Cape Province at the National events mentioned above would need to apply for a Special Exemption in line with the below policy:

 

·        Athletes who do not attend the relevant recognised provincial event/s in order to qualify for selection of the provincial team, may apply for a special exemption if the following circumstances transpired and resulted in them not attending the event/s mentioned above:

o   An injury prevented them from competing;

o   There was a death in the family or a personal tragedy around the time of the event;

o   The athlete was out of the country or the province at the time due to extenuating circumstances; or

o   An act of God prevented them from competing.

In the case of any of the above-mentioned instances, the athlete is to submit the following for their special exemption motivation to one or all of the WCC Selection Committee members mentioned above (this can be via their parent, coach or other) within 7 days prior to the recognised provincial event/s or within 14 days post the recognised provincial event/s:

o   Motivational and explanatory letter of the circumstances which prohibited the athlete from competing;

o   Relevant doctors’ letters, reports, x-rays, etc.; or

o   Relevant documentation regarding the athlete not being in the country or province at the time (e.g. international school or college letter/transcripts, etc.);

o   Any other documentation or information relevant to the specific exemption motivation.

Kindly note that being away on holiday or school camp or other similar event is not considered cause for a special exemption application as these are the result of a choice by the athlete to forego the selection event/s for something else. 

Further, these athletes who motivate for a Special Exemption will not be awarded provincial colours, regardless of the outcome of their motivation/application as it is against the Colours Awards Policy of the Western Cape Provincial Sports Confederation, which stipulates that an athlete must participate in the selection event successfully in order to receive their Provincial Colours Award.

 

Special Exemption applications can be sent to any one of the below contacts.

 

 

9. Contact details

 

Colette Rodrigues – WCC Competitions Co-Organiser

082 883 7569

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Delaney Carpenter – WCC Competitions Co-Organiser

083 355 9933

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Chris Naudé – WCC President

063 538 4516

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

10. Summary – what you must do!

 

Item Due date:

ü  Finalize final Youth team list of who is competing and let us know the names and numbers by 22nd February 2019

ü  Pay the registration fees prior to 27 February 2019

ü  Pitch-up 2nd March 2019 at your allocated time above for the Competition

 

LEGAL DISCLAIMER: All climbing related activities are extremely dangerous and always completely at your own risk. The organizers, WCC, SANCF, the sponsors and venue owners accept no responsibility for any losses, injury or death. All participating climbers, helpers, organizers and spectators take full responsibility for themselves. There is no substitute for experience, training, common sense and a touch of caution. So you are on your own…take care!

 

It was a cool weekend with some welcoming showers around the Western Cape during these hot months when Western Cape Climbing held our fifth Inter-Club Competition: Top Rope and Lead at CityROCK Indoor Climbing Gym in Paarden Eiland; and Bouldering at Bloc 11 in Paarden Eiland.  The competition opened with 59 youth climbers from WCC clubs: Grippers, Top Out Climbing Club, Rock Fit, Bishops, DreamHigher, High Adventure and SACS Climbing Club. 

 

Chief Routesetters, Chevaan Patience (CityROCK) and Marijus Smigelskis (Bloc 11) set some amazingly technical problems on the walls.  There was a lot of excitement amongst the competitors and after a thorough technical meeting and briefing by Colette Rodrigues and Chris Naudé, Jury Presidents and Chief Scorers, the competition started.

 

Both days finished off with our parents’ climbing competition where a number of the parents and coaches took part; and the ever-popular Dyno Competition on the Sunday at the Bouldering event.

 

After reviewing all the judges’ scorecards, the Jury President made the final call on the winners who were announced at the prize giving. There were some technical errors with the macros in the scoresheet for the bouldering which caused misinformation on the day at the Bouldering Prize Giving but this has since been rectified and the final results are below.  The parents and athletes of the discrepancies have been notified.

 

Parents’ Competition Winner Top Rope and Lead Event - Women:

1st Place (Gold Medal): Robin Holwill (Top Out Mum)

2nd Place (Silver Medal): Sandy Young (Top Out Mum)

3rd Place (Bronze Medal): Linith von Ahlefeldt (Top Out Mum)

 

Parents’ Competition Winner Top Rope and Lead Event - Men:

1st Place (Gold Medal): Willem le Roux (Top Out Dad)

2nd Place (Silver Medal): Ross Suter and Oliver Williams (SACS and High Adventure Coach and High Adventure Dad)

3rd Place (Bronze Medal): Julian Lapin and Llewellyn Zeeman (Top Out Dads)

 

Parents’ Competition Winner Bouldering Event - Women:

1st Place (Gold Medal): Sandy Young (Top Out Mums)

 

2nd Place (Silver Medal): Linith von Ahlefeldt (Top Out Mums)

 

Parents’ Competition Winner Bouldering Event - Men:

1st Place (Gold Medal): Willem le Roux (Top Out Dad)

2nd Place (Silver Medal): Ross Suter and Julian Lapin (SACS/High Adventure Coach and Top Out Dad)

3rd Place (Bronze Medal): Chris Allan (Grippers Dad)

 

Dyno Competition:

Ladies: Milena Kröhn (Top Out Climbing Club)

Men: Jared Rodrigues (Top Out Climbing Club)

 

Special Needs Category – Boys Top Rope:

1st Place (Gold Medal): Nandemazizi and Qamane Mbobo (Rock Fit Climbing Club)

 

Beginner Category – Girls Top Rope:

1st Place (Gold Medal): Georgina Gray (Top Out Climbing Club)

2nd Place (Silver Medal): Annelien le Roux (Top Out Climbing Club)

3rd Place (Bronze Medal): Sarah Holwill (Top Out Climbing Club)

 

Beginner Category – Boys Top Rope:

1st Place (Gold Medal):  Thomas Luger (SACS Climbing Club)

2nd Place (Silver Medal):  Marnus Lombard (Rock Fit Climbing Club)

3rd Place (Bronze Medal):  Nicholas Booysen (Top Out Climbing Club)

 

Beginner Category – Girls Lead:

1st Place (Gold Medal): Cara Pepler (Rock Fit Climbing Club)

 

Beginner Category – Boys Lead:

1st Place (Gold Medal):  Leon Lombard (Rock Fit Climbing Club)

2nd Place (Silver Medal): Tiaan le Roux (Top Out Climbing Club)

 

Intermediate Category – Girls Lead:

1st Place (Gold Medal):  Monique Smit (Top Out Climbing Club)

2nd Place (Silver Medal):  Morgan Prahm (Top Out Climbing Club)

3rd Place (Bronze Medal):  Zara Steenkamp (Rock Fit Climbing Club)

 

Intermediate Category – Boys Lead:

1st Place (Gold Medal):  Kurt Albertus (Top Out Climbing Club)

2nd Place (Silver Medal):  Jack Burningham (Top Out Climbing Club)

3rd Place (Bronze Medal):  Esethu Ntsokwana (DreamHigher Climbing Club)

 

Advanced – Girls Lead:

1st Place (Gold Medal):  Rauen Krohn (Top Out Climbing Club

2nd Place (Silver Medal): Georgi Dorward (Top Out Climbing Club)

3rd Place (Bronze Medal): Milena Krohn (Top Out Climbing Club)

 

Advanced – Boys Lead:

1st Place (Gold Medal):  Luke Eberhard (Top Out Climbing Club)

2nd Place (Silver Medal):  Jared Rodrigues (Top Out Climbing Club)

3rd Place (Bronze Medal): Nicholas Allan (Grippers Climbing Club)

 

Beginner Category – Girls Boulder:

1st Place (Gold Medal): Ilke Pepler (Rock Fit Climbing Club)

2nd Place (Silver Medal): Rachel Lukhanga (DreamHigher Climbing Club)

3rd Place (Bronze Medal): Belen Krohn (Top Out Climbing Club)

 

Beginner Category – Boys Boulder:

1st Place (Gold Medal):  Thomas Luger (SACS Climbing Club)

2nd Place (Silver Medal):  Tiaan le Roux (Top  Out Climbing Club)

3rd Place (Bronze Medal):  Jake Holwill (Top Out Climbing Club)

 

Intermediate Category - Boulder:

1st Place (Gold Medal):  Monique Smit (Top Out Climbing Club)

2nd Place (Silver Medal):  Zara Steenkamp and Morgan Prahm (Rock Fit and Top Out Climbing Club)

 

Intermediate Category - Boulder:

1st Place (Gold Medal):  Jack Burningham (Top Out Climbing Club)

2nd Place (Silver Medal):  Brian Daniel (Bishops Climbing Club)

3rd Place (Bronze Medal):  Kurt Albertus (Top Out Climbing Club)

 

Advanced – Girls Boulder:

1st Place (Gold Medal):  Rauen Krohn (Top Out Climbing Club

2nd Place (Silver Medal):  Alyssa Meyer (Top Out Climbing Club)

3rd Place (Bronze Medal): Milena Kröhn (Top Out Climbing Club)

 

Advanced – Boys Boulder:

1st Place (Gold Medal):  Robin Wilson (Top Out Climbing Club)

2nd Place (Silver Medal):  Rene Lombard (Top Out Climbing Club)

3rd Place (Bronze Medal): Nicholas Allan (Grippers Climbing Club)

 

With a tally of medals across the categories, the winning Climbing Club of the Top Rope and Lead competition, as well as the Bouldering competition was Top Out Climbing Club.

 

Western Cape Climbing wishes to thank:

·        CityROCK Indoor Climbing Gym for hosting the Saturday event

·        Bloc 11 for hosting the Sunday event

·        Chris Naudé for his role as Chief Scorer (Top Rope and Lead) and Jury President (Bouldering)

·        Colette Rodrigues for her many roles as Co-Organiser, Jury President (Top Rope and Lead) and Chief Scorer (Bouldering)

·        Chevaan Patience, Matt Johnstone, Jasmin Pillai and David Gerber for the routesetting at CityROCK

·        Marijus Smigelskis, Nic Telford, Keenan and David Naudé for the setting at Bloc 11

·        Linith von Ahlefeldt, Jessica Rees-Jones, James Krohn, Rolfe Eberhard, Chris Allan and Sandy Young for judging the competition

·        Chantelle Lombard, Jéan Lombard, Natalie Dorward and Moray Wilson for scoring the competition

·        Julian Lapin, Liezl Willis, Ross Suter, Cavan Osborne, Sandy Young, Caleb Ashley Cooper and Llewellyn Zeeman for belaying

·        Julian Lapin, Ross Suter, David Naudé and Chris Allan for spotting

·        Geoff Meyer for the photography

·        Chris Allan and Lezane Ward for physiotherapy

·        Sara Osborne and Jesse Rodrigues for stewarding

·        Delaney Carpenter as Co-Organiser and steward

·        Jesse Rodrigues for judging the Dyno Competition and Milena Krohn and Georgi Dorward for judging the parents’ Top Rope and Lead competition

·        The Badgeman for the medals

·        Brandline Africa for the beanies and mugs

·        All the parents and kids who supported the event

 

Photos of the event will be posted to our Facebook Page shortly: https://www.facebook.com/pg/WesternCapeClimbing/photos/

 

 

 

 

Information booklet

 

2019 Inter-Club Top Rope, Lead and Boulder Competition

 

Saturday 2nd and Sunday 3rd February 2019

 

Hosted by: CityROCK and Bloc 11

Organised by: Western Cape Climbing

 

Visit www.westerncapeclimbing.co.za for details and results

Table of Contents

Introduction

1. Where & When

2. Categories

3. Prize Giving

4. Structure of events

5. Refreshments at competition venues

6. Costs and payment

7. Contact details

8. Summary – what you must do!

 

 

Introduction

 

Western Cape Climbing welcomes all Western Cape School and Club climbers to the Inter-Club Top Rope, Lead and Boulder Competition.

 

The SANCF (South African National Climbing Federation) and WCC (Western Cape Climbing) are committed to bringing huge changes to the South African Competitive Bouldering and Sport Climbing Scene.

 

Punctuality

Please bear in mind that the competition will run strictly according to a timetable. Kindly therefore allow enough time for travel delays.

 

 

1. When & Where

 

The 2019 Inter-Club Top Rope and Lead will be held as follows:

 

ü  09:00am until 5:00pm: Saturday 2nd February 2019

 

The 2019 Inter-Club Boulder will be held as follows:

 

ü  09:00am until 3:00pm: Sunday 3rd February 2019

 

The Inter-Club Top Rope and Lead competition will be held at:

v  CityROCK Indoor Climbing Gym

9 Milner Street, Unit 5 Table Bay Industrial Estate, Paarden Eiland, Cape Town. For more information, please visit their website http://cityrock.co.za/capetown/. Refer to the map below or use the following link http://bit.ly/2CXEkAb.

 

The Inter-Club Boulder competition will be held at:

v  Bloc 11

18 Auckland St, Paarden Eiland, Cape Town, 7405. For more information, please visit their website https://bloc11.co.za/. Refer to the map below or use the following link https://bit.ly/2PH3Z7c.

 

  • Technical Meetings
    • Saturday 2nd February from 8:00am to 8:45am at CityROCK.
    • Sunday 3rd February from 8:00am to 8:45am at Bloc 11.

 

  • Inter-Club Lead and Top Rope Competition – Saturday 2 February 2019
    • Roll-call and Bib-Distribution starts at 7:30am
    • Round 1 starts at 09:00am
    • Round 2 starts at 11:00pm
    • Round 3 starts at 02:00pm
    • Parents Competition starts at 03:00pm

 

  • Inter-Club Bouldering Competition – Sunday 3 February
    • Roll-call and Bib-Distribution starts at 7:30am
    • Boulder Round 1 starts at 09:00pm
    • Boulder Round 2 starts at 10:30pm
    • Parents Round starts at 12:00pm
    • Dyno Competition at 01:30pm

 

  • Prize Giving

Saturday 2 February 2019 at CityROCK Indoor Climbing Gym from 04:00pm

Sunday 3 February 2019 at Bloc 11 from 02:30pm.

 

 

2. Categories for Inter-Club Competition

 

Schools, clubs and climbers are requested to please register names and the category under which each will be participating via the below link by Monday 28th January 2019.

 

Registration Link: https://goo.gl/forms/sxOlNoBkX3CQg55O2

 

The categories for Top Rope and Lead are as follows:

  • Special Needs Category (Boys and Girls)
  • Girls Top Ropers (Top Rope Grade 18 in Final)
  • Boys Top Ropers (Top Rope Grade 19 in Final)
  • Girls Beginner Lead (Lead Grade 18 in Final)
  • Boys Beginner Lead (Lead Grade 19 in Final)
  • Girls Intermediate Lead (Lead Grade 20 in Final)
  • Boys Intermediate Lead (Lead Grade 22 in Final)
  • Girls Advanced Lead (Lead Grade 25 in Final)
  • Boys Advanced Lead (Lead Grade 26 in Final)

 

The categories for Bouldering are as follows:

  • Special Needs Category (Boys and Girls)
  • Girls Beginner Boulderers (bouldering Grades 5a+ to 6b)
  • Boys Beginner Boulderers (bouldering Grades 5a+ to 6b)
  • Girls Intermediate Boulderers (bouldering Grades 6a+ to 6c+)
  • Boys Intermediate Boulderers (bouldering Grades 6a+ to 6c+)
  • Girls Advanced Boulderers (bouldering Grades 6c+ to 7c+)
  • Boys Advanced Boulderers (bouldering Grades 6c+ to 7c+)

 

If you are unsure of what grade your child can climb, please contact your child’s coach to confirm.

 

Note: NO REGISTRATIONS WILL BE DONE ON THE DAY OF THE COMPETITION AND NO FEES WILL BE ACCEPTED.  ALL PAYMENTS MUST BE DONE VIA EFT OR BANK DEPOSIT BY 29th January 2019.

 

 

3. Prize Giving

 

Prize Giving will take place on Saturday 2 February for the Top Rope and Lead event from 04:00pm at CityROCK Indoor Climbing Gym; and Sunday 3 February for the Boulder event from 02:30pm at Bloc 11.

 

We are incredibly grateful to CityROCK Indoor Climbing Gym and Bloc 11 for hosting the event, thus making this competition possible.

 

 

4. Structure of events

 

The Inter-Club Lead and Top Rope Competition:

The Inter-Clubs Lead and Top Rope competition will run with three routes per category. 

 

  • The Special Needs (girls/boys), Top Ropers (girls/boys) and Intermediate Lead (Boys and Girls) will start and have 1 attempt each to climb all 3 routes. They will be scored by the highest/furthest hold they reach on the route and by the time it takes them to reach that hold.
  • The Beginner Lead (girls/boys and Advanced (Girls and Boys) will start and have 1 attempt each to climb 3 routes. They will be scored by the highest hold they reach on the route and by the time it takes them to reach that hold.
  • Please note that before the competitors climb each route, the rules will be explained by a route setter. This will be done for each group.
  • All routes will be on-sight so isolation rules apply.  Once the climber has climbed their route in each round, they are encouraged to stay at their route and cheer their peers on.  They will go back into isolation before the next round.

 

  • The individual competitor will be taken to the route via a “belayer”. The competitor must have his shoes and harness on and have his chalk. The competitor must already be tied in and have been checked by his belayer and be accompanied by his belayer to the route. The competitor will have 30 seconds to view the route and only one attempt to do the route.

 

  • A touch of the hold (however slight) constitutes a try.  

 

  • Climbers must comfortably hold the last hold on their attempt for at least 3 seconds or until the judge acknowledges in order to qualify it as a “used” and scored hold.

 

  • Final rankings are calculated according to the sum of all three routes top holds reached or highest hold reached.

 

Inter-Club Bouldering Round 1 and 2:

The Inter-Club Bouldering Competition will consist of two rounds of four boulder problems each. Final result will be the combined result of both rounds.

 

  • All Categories will have 30 minutes per round to climb the 4 problems.  Each competitor will have a maximum 7 attempts for each problem with:
    • 10 points earned for flash,
    • 9 for topping on 2nd attempt,
    • 8 for 3rd attempt,
    • 7 for 4th attempt and
    • 6 for the 5th attempt.
    • 5 for the 6th attempt.
    • 4 for the 7th attempt.

 

  • Reaching a bonus hold will earn the following points.
    • 7 points for 1st attempt
    • 6 points for 2nd attempt
    • 5 points for 3rd attempt
    • 4 points for the 4th attempt
    • 3 points for the 5th attempt
    • 2 points for the 6th attempt
    • 1 point for the 7th attempt

 

  • Please note that before the competitors climb each route, the rules will be explained (beta) by a route setter. This will be done for each group.
  • A touch of the hold or a mat foot dab (however slight) constitutes a try.

 

  • Climbers must comfortably hold the finishing hold for at least 3 seconds or until the judge acknowledges.

 

  • The Special Needs and Beginner groups will compete first, followed by the Intermediate group and finally the Advanced group.

 

 

5. Refreshments at competition venue

Minor refreshments will be available at both venues. 

 

 

6. Costs and payment

 

Fee for 2019 Inter-Club Top Rope, Lead and Boulder Competition

 

  • R400.00 per competitor per event or R600 per competitor for both events if competitor holds a WCC Competition License for the 2019 season – a membership number must be presented alongside the competitor’s name when sending your lists through to Western Cape Climbing.  A membership card must be presented at the registration on the day.

 

  • R800.00 per competitor if competitor does NOT have a 2019 WCC Competition License – this will entitle them to the full 2019 competition season and cover their registration fee for the competition; a WCC Membership card will be organised and sent to the competitor shortly after the competition.

 

ü  The above fee includes medals, the Inter-Club Winning Trophy, the Event Buffs, a snack-pack for each competitor, as well as the costs associated with the organization of the competition.

 

ü  All payments are to be made via EFT into the Western Cape Climbing Bank Account below before close of business on Tuesday 29th January 2019.

 

 

Western Cape Climbing

First National Bank

Branch: Cavendish

Branch Number: 204209

Account Number: 62380592652

Account Type: Cheque Account

Please list your name as a reference on the deposit slip

Kindly email the proof of payment to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

ü  All entrants must hold a valid 2019 WCC Competition License with a valid WCC Membership Card.  Membership can be obtained by paying the R700.00 fee and completing the competition registration forms prior to the competition.

 

To become a WCC member kindly email This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

 

 

7. Contact details

 

Delaney Carpenter – WCC Competitions Organiser

083 355 9933

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Colette Rodrigues – WCC Competitions Co-Organiser

082 883 7569

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Chris Naudé – WCC President

063 538 4516

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

8. Summary – what you must do!

 

Item Due date:

ü  Finalize final team list of who is competing and register them all by 28th January 2019

ü  Pay the competition registration fee by 29th January 2019

ü  Pitch-up before 7:30am on Saturday 2 February 2019 at CityROCK Indoor Climbing Gym for the Inter-Club Top Rope and Lead Competition.

ü  Pitch-up before 7:30am on Sunday 3 February at Bloc 11 for the Inter-Club Boulder Competition.

 

LEGAL DISCLAIMER: All climbing related activities are extremely dangerous and always completely at your own risk. The organizers, WCC, SANCF, the sponsors and venue owners accept no responsibility for any losses, injury or death. All participating climbers, helpers, organizers and spectators take full responsibility for themselves. There is no substitute for experience, training, common sense and a touch of caution. So you are on your own…take care!

 

  

The 2018 Western Cape Climbing Provincial Bouldering Competition

 

 

The Provincial Bouldering Competition took place at Bloc 11 Indoor Climbing Gym on Saturday 24th March 2017.  With 49 athletes competing for podium positions and the coveted place on the 2018 Provincial Bouldering Team, the gym was awash in excitement.

 

Hosted by Western Cape Climbing, the judges were responsible for judging the Tops and Bonuses and attempts at each of each child in the following categories:

 

·        U9 Girls

·        U9 Boys

·        U11 Girls

·        U11 Boys

·        U13 Girls

·        U13 Boys

·        U15 Girls

·        U15 Boys

·        U17 Girls

·        U17 Boys

·        U19 Girls

·        U19 Boys

·        Open Ladies

·        Open Men

 

Our judges had to be extremely observant of each competitor’s attempt on each of the boulder problems.  Our spotters did outstanding jobs of protecting any competitor who fell off the wall.

 

The routes for the competition were of a great calibre and huge thanks is given to Marijus Smigelskis and Nic Telford for setting the eighteen superb routes for the competition.

 

Western Cape Climbing would like to extend a further thanks to Bloc 11 Climbing Gym for hosting the competition, in particular Chisai Brincat for all her hard work!  We are incredibly thankful for the immense support we received from Cape Town’s premiere bouldering gym.

 

 

 

 

Acknowledgements to our Competition Officials:

 

Organiser                           Delaney Carpenter          

Jury President                    Chris Naudé

Chief Scorer                       Chris Naudé

WCC Judge                         Terri-Lyn Ashley Cooper

Judges                                 Jessica Rees-Jones

Greg Ashley Cooper

Terri-Lyn Ashley Cooper

Colette Rodrigues

Linith von Ahlefeldt

Julian Lapin

Chris Allan

Tim Coleman

Steward                              Delaney Carpenter

Runner                                Chisai Brincat

Photographer                    Geoff Meyer

Physiotherapist                 Jenny Adams                     

Spotters                              Steve Burningham

Josh Phillips

Zoe Baker

Michelle Albertyn

Chief Routesetter             Marijus Smigelskis

Routesetters                      Marijus Smigelskis

                                             Nic Telford

Route Technicians            Marijus Smigelskis

                                             Nic Telford

 

Schools and Youth Clubs Who Competed in the 2018 Provincial Youth Bouldering Competition:

 

1.      Grippers Climbing Club

2.      SACS Climbing Club

3.      Top Out Climbing Club

4.      Rocklands Rangers Youth Club

5.      Bishops Climbing Club

6.      Rock Fit Climbing Club

 

 

Podium Winners from the Competition:

 

U9 Girls

1.      Belen Krohn (Gold Medalist)

 

U9 Boys

1.      Nicholas Booysen (Gold Medalist)

 

U11 Girls

1.      Morgan Prahm (Gold Medalist)

2.      Amy Booysen (Silver Medalist)

 

U11 Boys

1.      Nicholas Allan (Gold Medalist)

2.      Zebulun Krohn (Silver Medalist)

3.      Thomas Luger (Bronze Medalist)

 

U13 Girls

1.      Zara Steenkamp (Gold Medalist)

2.      Jesse Rodrigues (Silver Medalist)

 

U13 Boys

1.      Jake Dreyer (Gold Medalist)

 

U15 Girls

1.      Rauen Krohn (Gold Medalist)

2.      Jacinth Lapin (Silver Medalist)

3.      Sarah Adams (Bronze Medalist)

 

U15 Boys

1.      Jared Rodrigues (Gold Medalist)

2.      Nico Setterberg (Silver Medalist)

3.      John Adams (Bronze Medalist)

 

U17 Girls

1.      Milena Krohn (Gold Medalist)

2.      Alyssa Meyer (Silver Medalist)

3.      Monique Smit (Bronze Medalist)

 

U17 Boys

1.      David Naudé (Gold Medalist)

2.      Liam Foxcroft (Silver Medalist)

3.      Rene Lombard (Bronze Medalist)

 

U19 Boys

1.      Jake Amaler (Gold Medalist)

2.      Luc Pegram (Silver Medalist)

3.      Caleb Ashley Cooper (Bronze Medalist)

 

 

Open Ladies

1.      Illona Pelser (Gold Medalist)

2.      Rachelle de Charmoy (Silver Medalist)

3.      Jasmin Pillai (Bronze Medalist)

 

Open Men

1.      Joseph Rosendorff (Gold Medalist)

2.      David Naudé (Silver Medalist)

3.      Rowan Toselli (Bronze Medalist)

 

Photographs of the event are available here.

 

Official photographs from Geoffrey Meyer will be published on our Facebook Page in due course.

 

The official Provincial Team for these categories will be announced once the scores have been compared to the grades that were topped and in how many attempts.

 

 

Information booklet

 

2018 Provincial Bouldering Finals Competition

Saturday 24th March 2018

 

Register at

https://goo.gl/forms/dmHxPMixl2ecDCzi1

 

Organised by: Western Cape Climbing

Hosted by: Bloc 11 Climbing Gym

www.westerncapeclimbing.co.za for details and results.

Table of Contents

Introduction

1. Where & When

2. Age groups and number of participants

3. Prize Giving

4. Structure of events

5. Warm-up

6. Costs and payment

7. Abridged Timetable

8. Contact details

9. Summary – what you must do!

10. Attachments

 

Introduction

 

The Climbers of Western Cape Climbing welcome all Western Cape Climbing Members to the 2018 Provincial Bouldering Competition.

 

The SANCF is committed to bringing huge changes to the South African Competitive Bouldering & Sport Climbing Scene.

 

 

Subject to a minimum climbing ability to be determined by a panel consisting of the WCC head coach, WCC coaching assistant and one parent representative, the Top 5 Ranked Competitors in each category will be selected for the Western Cape Provincial Team competing at the 2018 National Lead Climbing Competition being held over the 29th June to 1st July in Johannesburg (Youth C to Opens only) and National Climbing Competition being held over 13th and 14th October in Johannesburg (Youth E to Youth C).

 

 

Punctuality

Please bear in mind that the competition will run strictly according to a timetable. Kindly therefore allow enough time for travel delays.

 

 

1. When & Where

 

The 2018 Provincial Bouldering Competition will be held:

 

ü  Saturday 24th March 2018

 

The Competition will be held at:

v  Bloc 11 Climbing Gym, Paarden Eiland

 

The address is: The address is: 18 Auckland St, Paarden Eiland, Cape Town, 7405. For more information, please visit their website https://bloc11.co.za/.  Refer to the map below or use the following link in Google Maps - Bloc 11 Link in Google Maps.

 

  • Technical Meeting and Registrations – Saturday 24th March 2018

Starts at 08:00am until 08:40am.

 

  • Provincial Bouldering Competition – Saturday 24th March 2018

Starts at 08:40am until 05:00pm.

 

  • Prize Giving – Saturday 24th March 2018

5:30pm at Bloc 11 Climbing Gym, Paarden Eiland.

 

 

 

 

 

 

2. Categories for the Provincial Bouldering Competition

 

The categories are as follows:

 

  • Youth E U9 boys and girls
  • Youth D U11 boys and girls
  • Youth C U13 boys and girls
  • Youth B U15 boys and girls
  • Youth A U17 boys and girls
  • Junior U19 men and women
  • Open men and women

 

NOTE 1: A Youth C (U13) Competitor can take part in either or both of the National Competitions mentioned above, i.e. 2018 National Lead Climbing Competition being held over the 29th June to 1st July in Johannesburg (Youth C to Opens only) and National Climbing Competition being held over 13th and 14th October in Johannesburg (Youth E to Youth C).

 

NOTE 2: Competitors aged 16 years and older as at 1st January 2018 can compete in the Open Category as well.  They will need to register twice: once for their Youth Category and once for their Open Category.

 

Categories are defined by the age of the child as at 1st January of 2018.  Please refer to the below tables if you are unsure based on the year your child was born (Youth D years of birth will be 2007 and 2008, Youth E years of birth will be 2009 and 2010.):

 

IFSC YOUTH COMPETITION AGE CATEGORIES

EVENT DATE

YEAR OF BIRTH

 

 

 

 

 

 

 

 

Youth

 

Youth A

 

Youth B

 

Youth C

 

2018

1999-2000

 

2001-2002

 

2003-2004

 

2005-2006

 

If you are unsure of what grade your child can climb, please contact your child’s coach to confirm.

 

 

 

3. Prize Giving

 

Prize Giving will take place on Saturday 24th March from 05:30 pm at Bloc 11 Climbing Gym.

 

We are sincerely grateful to Bloc 11 Climbing Gym for hosting the event.

 

4. Structure of events

 

·         The competition will consist of a Qualifier Round of 4 problems with 5 minutes per problem and a Final Round of 4 problems with 4 minutes per problem.  All climbers compete in the Qualifier Round and the top ranked six from the Qualifier Round will compete in the Final Round.

·         A 2 minute viewing per boulder for Qualifiers will be held before the start of each round and a 3 minute viewing per boulder for the Finals will be held before the start of each round. 

·         Climbers may not ask about beta.  Climbers may only touch the marked starting holds during this time.  No other holds may be touched and feet may not leave the ground.

·         Scores for rankings are calculated according to, and in order of:

o   the number of Tops awarded;

o   the number of bonus points awarded;

o   the fewest attempts at Top; and,

o   the fewest attempts at reaching the bonus hold.

·         No score shall be awarded for a “touched” hold.  A bonus hold must be used by the climber in order to maintain a stable position.  Only use of hands on the bonus hold are valid for a bonus point.

·         If any competitors are tied, then the ranking of these competitors from the previous round will be used to break the tie (“countback”).

·         For the purpose of determining qualification for the Final round, if any competitors are tied following the ranking and countback process described above, the tied climbers will be put through, e.g. climbers ranked equally at 6th will be allowed to compete in the Final. 

·         To complete a route the climber must comfortably hold the final hold of the route with both hands for 3 seconds or until the judge acknowledges.

·         A touch of the hold or a mat foot dab (however slight) constitutes a try. 

·         The starting, bonus and finishing holds shall be clearly marked.

·         The start and end times will be announced by the blow of a whistle by the Time Keeper.

·         The time remaining will be announced by the Time Keeper.

·         Isolation rules shall apply to all rounds of Boulder competitions.

 

Final Round

 

·         The highest ranked 6 climbers from each category after the Qualifiers will compete in the Final Round.

·         Any climbers ranked equally at 6th will be allowed to compete in the Final following the above procedure of countbacks.

·         The starting order will be in the reverse order of the ranking achieved, i.e. the highest ranked competitor shall climb last.

·         The final will consist of 4 boulders with 4 minutes to complete each boulder.

·         If any 1st placed Final competitors remain tied following the above countback process (the ranking of the previous round shall be used to break the tie), then a “Tie Break” boulder will be held. If the tie relates to any other competitors, the relevant competitors will be given an equal ranking.

 

 

 

 

5. Refreshments at competition venue

No refreshments will be available at the competition venue but Vida e Café is a few minutes’ drive or walk from the venue. 

 

 

6. Costs and payment

 

Fee for 2018 Provincial Bouldering Competition

  • R400.00 per competitor if competitor is a WCC AND SANCF Competition license holder – a membership number must be presented alongside the competitor’s name when sending your lists through to Western Cape Climbing.  A membership card must be presented at the registration on the day.

 

  • R900.00 per competitor if competitor is NOT an SANCF/WCC Competition license holder – this will entitle them to membership and cover their registration fee for the competition; an SANCF/WCC Competition card will be organised and sent to the competitor shortly after the competition.

 

ü  The above fee includes medals, trophies, venue hire as well as the costs associated with the setting and organization of the competition.

 

ü  All payments are to be made via EFT before Wednesday 21 March 2018 into the Western Cape Climbing Bank Account below.

 

Western Cape Climbing

First National Bank      

Branch Number: 204209    

Branch: Cavendish     

Account Number: 62380592652        

Account Type: Cheque Account

 

Please list your name as a reference on the deposit slip

 

Kindly email the proof of payment to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

To become a WCC member kindly email This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7. Timetable

 

These times are subject to change and a revised timetable may be published after the registration cutoff when competitor numbers are known.

 

Abridged Timetable

 

 

Saturday 24th March 2018

 

Action                                                                        Time

  • Registration and Technical Meeting                       08:00am to 08:40am
  • Introduction & briefing                                          08:40am to 08:55am
  • U9, U11 and U13 Semi-Final Round                       09:00am to 11:30pm
  • U15, U17 and U19/Open Semi-Final Round          11:40pm to 01:00pm

 

LUNCH

 

  • Finalists Announcement                                        01:30pm to 01:45pm
  • U9, U11 and U13 Final Round                               02:00pm to 04:00pm
  • U15, U17 and U19/Open Round                            04:10pm to 05:10pm
  • Prize Giving                                                           05:30pm to 06:00pm

 

The above times are approximate and competitors should always arrive early.

 

 

 

8. Contact details

 

Delaney Carpenter – WCC Competitions Organiser

083 355 9933

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Chris Naudé – WCC Jury President

063 538 4516

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

 

9. Summary – what you must do!

 

Item Due date:

ü  Register by Friday 16th March 2018

ü  Pay the registration fees by Wednesday 21st March 2018

ü  Show up at the competition on Saturday 24th March 2018

 

 

 

 

10. Attachments

v  Competitor Registration Form

v  Directions to Bloc 11 Climbing Gym in Paarden Eiland

 

 

 

LEGAL DISCLAIMER: All climbing related activities are extremely dangerous and always completely at your own risk. The organizers, SANCF, the sponsors and venue owners accept no responsibility for any losses, injury or death. All participating climbers, helpers, organizers and spectators take full responsibility for themselves. There is no substitute for experience, training, common sense and a touch of caution. So you are on your own…take care!

 

 

·        January-December 2019:       Adult and Youth Coaching Sessions 6 days a week

·        January 2019:                           WCC and SANCF Annual Membership Renewal

·        2-3 February 2019:                  Inter-Club Top Rope, Lead, Speed and Bouldering Competition

·        5th February 2019:                    WP Boulder League

·        14 February 2019:                    I Love Climbing Valentine Event

·        18 February 2019:                    Provincial Speed Trials

·        2 March 2019:                          Provincial Top Rope and Lead Selection Event

·        3 March 2019:                          Provincial Bouldering Selection Event Competition

·        15-17 March 2019:                  National University Competition (TBD)

·        13 April 2019:                            Montagu Rock Rally

·        26-28 April 2019:                      MCSA Youth Top Rope and Lead Climbing Outdoor Camp (Kleinmond)

·        3-5 May 2019:                          SANCF Open Nationals, Combined Event for Open athletes only, at CityROCK, Johannesburg

·        12 May 2019:                            Rock Mom’s Outdoor Climbing event

·        14-16 June 2019:                      SANCF Nationals, Combined Event for U13 to Opens (U13’s Lead Only), at CityROCK, Cape Town

·        16 June 2019:                            Gravity Bowl and Africa Bouldering Cup (TBD)

·        17 June 2019:                            Squad Training Camp at CityROCK, Cape Town

·        5-7 July 2019:                            MCSA Youth Bouldering Camp (Rocklands)

·        July/August 2019:                    Western Cape Inter-University Competition (Date TBD)

·        9/10 August 2019:                   Women’s Day Climbing Event

·        21 September 2019: Heritage Day Crag Climb and Braai

·        21-23 September 2019:          SANCF Junior National Championships, U7 to U13, Top Rope and Boulder, venue to be confirmed

·        27-29 September 2019:          MCSA Paarl Environmental and Climbing Youth Camp

·        12 October 2019:                     CityROCK Rocktober event

·        19 October 2019:                     Climb for Cancer

·        31 October 2019:                     Halloween Climbing at CityROCK

·        30 November 2019:                 WCC, CityROCK, Bloc 11 and Rock Chicks Climbing session for Women and Girls from Women Shelters and Homes for 16 Days of Activism

 

User Rating: 0 / 5

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

 

 

The 2018 Western Cape Climbing Provincial Lead Climbing Competition

 

The 2018 Provincial Lead Climbing Competition took place on Saturday 3rd March at CityROCK Indoor Climbing Gym in Paarden Eiland.  With competitors competing for podium positions and the coveted place on the 2018 Provincial Lead Climbing Team, the gyms were both awash in excitement.

 

Hosted by Western Cape Climbing, the judges were responsible for judging the highest climbed route in a single attempt in the following categories:

 

·         U9 Girls Top Rope

·         U11 Girls Top Rope

·         U11 Boys Top Rope

·         U13 Girls Top Rope

·         U13 Boys Top Rope

·         U13 Girls

·         U13 Boys

·         U15 Girls

·         U15 Boys

·         U17 Girls

·         U17 Boys

·         U19 Girls and Open Ladies

·         U19 Boys and Open Men

 

Our judges had to be extremely observant of each competitor’s attempt on each of the routes.  Our belayers did outstanding jobs of protecting any competitor who fell from the wall.

The routes for the competition were of a good calibre and huge thanks is given to Chief Setter David Gerber (CityROCK) for the routes.

 

Western Cape Climbing would like to extend a further thanks to CityROCK Indoor Climbing Gym for hosting the competition.  We are incredibly thankful for the immense support we received from Cape Town’s biggest climbing gym.

 

Acknowledgements to our Competition Officials:

 

Organiser                            Delaney Carpenter         

Jury President                   Chris Naudé

Chief Scorer                       Chris Naudé

WCC Judge                         Terri-Lyn Ashley Cooper

Judges                                  Terri-Lyn Ashley Cooper

Greg Ashley Cooper

Jessica Rees-Jones

Rolfe Eberhard

Scorers                                 Chris Allan

                                                Steve Burningham

                                                Albert Dreyer

                                                Tim Coleman

Steward                               Delaney Carpenter                         

Runners                               Delaney Carpenter

Belayers                               Linith von Ahlefeldt

                                                Julian Lapin

                                                Matt Johnstone

                                                Colette Rodrigues

Chief Routesetter            David Gerber

Routesetters                     David Gerber

Chevaan Patience

Matthew Johnstone

Jasmin Pillai

Route Demonstrators    David Gerber

Photographer                    Geoff Meyer

Physiotherapist                Jenny Adams

 

Schools and Youth Clubs Who Competed in the 2018 Provincial Lead Climbing Competition:

1.       Bishops Climbing Club

2.       Grippers Climbing Club

3.       Rock Fit Climbing Club

4.       SACS Climbing Club

5.       Top Out Climbing Club

 

Podium Winners from the Competition:

 

U9 Girls Top Rope

1.        Malia Goodman-Bhyat (Gold Medalist; Top Out Climbing Club)

 

U11 Girls Top Rope

1.       Morgan Prahm (Gold Medalist; Top Out Climbing Club)

2.       Gianna Goodman-Bhyat (Silver Medalist; Top Out Climbing Club)

 

U11 Boys Top Rope

1.       Nicholas Allan (Gold Medalist; Grippers Climbing Club)

2.       Zebulun Krohn (Silver Medalist; Top Out Climbing Club)

3.       Christopher Collier-Reed (Bronze Medalist; Top Out Climbing Club)

 

U13 Boys Top Rope

1.       Ben Harris (Gold Medalist; Top Out Climbing Club)

2.       Sam Whaley (Silver Medalist; Rock Fit Climbing Club)

3.       Oliver Ashwell (Bronze Medalist; SACS Climbing Club)

 

U13 Girls

1.       Zara Steenkamp (Gold Medalist; Rock Fit Climbing Club)

2.       Jesse Rodrigues (Silver Medalist; Top Out Climbing Club)

 

U13 Boys

1.       Matthew Collier-Reed (Gold Medalist; Top Out Climbing Club)

2.       Jake Dreyer (Silver Medalist; Top Out Climbing Club)

3.       Jaden Lloyd (Bronze Medalist; SACS Climbing Club)

 

U15 Girls

1.       Rauen Krohn (Gold Medalist; Top Out Climbing Club)

2.       Jacinth Lapin (Silver Medalist; Top Out Climbing Club)

3.       Sarah Adams (Bronze Medalist; Top Out Climbing Club)

 

U15 Boys

1.       Luke Eberhard (Gold Medalist; Top Out Climbing Club)

2.       Ethan Coleman (Silver Medalist; Top Out Climbing Club)

3.       Jared Rodrigues (Bronze Medalist; Top Out Climbing Club)

 

U17 Girls

1.       Milena Krohn (Gold Medalist; Top Out Climbing Club)

2.       Alyssa Meyer (Silver Medalist: Top Out Climbing Club)

3.       Monique Smit (Bronze Medalist; Top Out Climbing Club)

 

U17 Boys

1.       David Naudé (Gold Medalist; Bishops Climbing Club)

2.       Liam Foxcroft (Silver Medalist; Bishops Climbing Club)

3.       Rene Lombard (Bronze Medalist; Top Out Climbing Club)

 

U19 Men

1.       Luc Pegram (Gold Medalist; Grippers Climbing Club)

2.       Jake Amaler (Silver Medalist; Grippers Climbing Club)

3.       Caleb Ashley Cooper (Bronze Medalist; Top Out Climbing Club)

 

Open Men

1.       David Naudé (Gold Medalist; Bishops Climbing Club)

2.       Luc Pegram (Silver Medalist; Grippers Climbing Club)

3.       Joseph Rosendorff (Bronze Medalist; Top Out Climbing Club)

 

The official Provincial Youth Team for these categories will be announced once the scores have been compared to the grades that were topped and any previous performance indicators have been considered.

 

 

 

Photos on Western Cape Climbing Facebook Page

Information booklet

 

 

2018 Provincial Top Rope & Lead Climbing Competition

Register at

https://goo.gl/forms/Z93ABRNGj0JSAqkE2

 

 

Saturday 3rd March 2018

 

 

Hosted by: Western Cape Climbing

Visit www.westerncapeclimbing.co.za for details and results

 

Table of Contents

 

Introduction

 

 

1.     Where & When

2.     Age groups and number of participants for Provincial Lead

3.     Prize Giving

4.     Structure of events

5.     Refreshments at competition venues

6.     Costs and payment

7.     Timetable

8.     Contact details

9.     Summary – what you must do!

10.   Attachments

 

Introduction

 

Western Cape Climbing welcomes all Western Cape climbers to the Provincial Top Rope and Lead Climbing Competition.

 

The SANCF is committed to bringing huge changes to the South African Competitive Bouldering & Sport Climbing Scene.

 

Subject to a minimum climbing ability to be determined by a panel consisting of the WCC head coach, WCC coaching assistant and one parent representative, the Top 5 Ranked Competitors in each category will be selected for the Western Cape Provincial Teams competing at the 2018 National Lead Climbing Competition being held over the 29th June to 1st July in Johannesburg (Youth C Lead to Opens only) and National Climbing Competition being held over 13th and 14th October in Johannesburg (Youth E to Youth C Top Rope and Youth C Lead).

 

Punctuality

Please bear in mind that the competition will run strictly according to a timetable. Kindly therefore allow enough time for travel delays.

 

 

1. When & Where

 

The 2018 Provincial Top Rope and Lead Climbing Competition will be held over the following two days:

 

ü  Qualifiers and finals on Saturday 3rd March 2018 at CityROCK Indoor Climbing Gym, Paarden Eiland, Cape Town

 

The address for CityROCK is: 9 Milner Street, Unit 5 Table Bay Industrial Estate, Paarden Eiland, Cape Town. For more information, please visit their website http://cityrock.co.za/capetown/. Refer to the map below or use the following link http://bit.ly/2CXEkAb.

 

 

  • Technical Meeting

Saturday 3rd March at CityROCK Indoor Climbing Gym, Paarden Eiland from 7:30am until 8:00am

 

 

  • Prize Giving

Saturday 3rd March 2018 at 05:30pm at CityROCK Indoor Climbing Gym.

 


2. Age groups and number of participants for Provincial Lead Competitions

 

Schools, clubs and climbers are requested to please send names and the category under which each will be participating to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. by Friday 23rd February 2018.

 

The Lead and Top Rope Categories are as follows:

  • Open Men (Lead)
  • Open Ladies (Lead)
  • Junior (U19) Men (Lead)
  • Junior (U19) Women (Lead)
  • Youth A (U17) Boys (Lead)
  • Youth A (U17) Girls (Lead)
  • Youth B (U15) Boys (Lead)
  • Youth B (U15) Girls (Lead)
  • Youth C (U13) Boys (Lead)
  • Youth C (U13) Girls (Lead)
  • Youth C (U13) Boys (Top Rope)
  • Youth C (U13) Girls (Top Rope)
  • Youth D (U11) Boys (Top Rope)
  • Youth D (U11) Girls (Top Rope)
  • Youth E (U9) Boys (Top Rope)
  • Youth E (U9) Girls (Top Rope)

 

NOTE 1: A Youth C (U13) Competitor can only take part in one of the categories for their age group, i.e. they cannot compete in both Top Rope and Lead.

 

NOTE 2: Competitors aged 16 years and older as at 1st January 2017 can compete in the Open Category as well.  They will need to register twice: once for their Youth Category and once for their Open Category.

 

Categories are defined by the age of the child as at 1st January of 2018.  Please refer to the below tables if you are unsure based on the year your child was born (Youth D years of birth will be 2007 and 2008, Youth E years of birth will be 2009 and 2010.):

 

IFSC YOUTH COMPETITION AGE CATEGORIES

EVENT DATE

YEAR OF BIRTH

 

 

 

 

 

 

 

 

Youth

 

Youth A

 

Youth B

 

Youth C

 

2018

1999-2000

 

2001-2002

 

2003-2004

 

2005-2006

 

 

 

3. Prize Giving

 

Prize Giving will take place on Saturday 3rd March 2018 from 05:30pm at CityROCK Climbing Gym.

 

We are incredibly grateful to CityROCK Climbing Gym for hosting this event, thus making this competition possible.

 

 

4. Structure of events

 

Rules:

 

Scoring will be as per IFSC rules unless otherwise stated and will be explained during the briefing session.  An abbreviated guide to the rules will be on display at the venue and in the isolation area.  Anyone with further questions is welcome to discuss with the Jury President of the competition who will be the final arbiter and clarify any rules issues.

 

Top Rope and Lead Qualifier Rounds:

 

Ø  The Saturday Provincial Top Rope and Lead competition will start with the qualifier rounds.  These two climbs will be “flash”. This means that the route will be demonstrated to the climbers by an official before each qualifier route.

Ø  The attempt will be considered started the moment both feet leave the floor and is completed when the climber has either clipped the final draws or fallen.

Ø  The starting order will be randomized for qualifier 1 and climbers will climb in the same order with a stagger of 50% for qualifier 2.

Ø  Climbers have only one attempt per route and have a maximum of six minutes per route after which they will be called down.

Ø  The score on each route is judged by the highest hold that is reached and controlled.

 

Top Rope and Lead Final Rounds:

 

Ø  The best six climbers from the qualifiers round will progress to the final.  In the event of a tie for sixth place all tied competitors will progress.

Ø  The starting order for the final rounds will be in the reverse order of their ranking from the qualifier rounds, i.e. the highest ranked climber will start last.

Ø  The Final rounds will be “on-sight” meaning that the groups will be given five minutes to view the route prior to the climb before being confined to isolation.  The route will not be demonstrated and they will not be allowed to watch anyone climb the routes nor share information about the route.

Ø  The individual competitor will be led to the route at the appropriate time by a belayer. The competitor must have his shoes and harness on and have his chalk. The Competitor must already be tied in and have been checked by his belayer and be accompanied by his belayer to the route. The competitor will have 30 seconds to view the route immediately before his climb.

Ø  Climbers have only one attempt per route and have a maximum of six minutes per route after which they will be called down.

 

5. Refreshments at competition venue

Minor refreshments will be available at the front desk. 

 

 

6. Costs and payment

 

Fee for 2018 Provincial Top Rope, Lead and Speed Competition

  • R400.00 per competitor if competitor is a WCC AND SANCF Competition license holder – a membership number must be presented alongside the competitor’s name when sending your lists through to Western Cape Climbing.  A membership card must be presented at the registration on the day.

 

  • R850.00 per competitor if competitor is NOT an SANCF/WCC Competition license holder – this will entitle them to membership and cover their registration fee for the competition; an SANCF/WCC Competition card will be organised and sent to the competitor shortly after the competition.

 

ü  The above fee includes medals, trophies, venue hire as well as the costs associated with the setting and organization of the competition.

 

ü  All payments are to be made via EFT before Wednesday 28 February 2018 into the Western Cape Climbing Bank Account below.

 

Western Cape Climbing

First National Bank      

Branch Number: 204209    

Branch: Cavendish     

Account Number: 62380592652        

Account Type: Cheque Account

 

Please list your name as a reference on the deposit slip

 

Kindly email the proof of payment to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

To become a WCC member kindly email This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

 

 

 

 

 

 

 

 

 


7. Timetable

 

These times are subject to change and a revised timetable will be published after the registration cutoff when competitor numbers are known.

 

SATURDAY 3RD MARCH 2018: CITYROCK CLIMBING GYM

 

 

Action                                                                        Time

•      Registration and Technical Meeting                         08:00am to 08:30am

•      Introduction & briefing                                          08:30am to 08:50am

 

•      Group A Qualifier 1 Round Top Rope                        09:00am to 10:30am

•      Group B & C Qualifier 1 Round Lead                        10:45am to 11:45am

 

•      Group A Qualifier 2 Round Top Rope                        12:00pm to 01:30pm

 

LUNCH

 

•      Group B & C Qualifier 2 Round Lead                        02:00pm to 03:00pm

 

•      Group A Final Round Top Rope                                 03:15pm to 04:15pm

•      Group B & C Final Round Lead                                 04:30pm to 05:15pm

        Prize Giving                                                          05:30pm to 06:00pm

 

 

The above times are approximate and competitors should always arrive early. Speed groups will combine Youth D (U13) Top Rope and Lead Competitors into Group A.

 

  1. GROUP A:
    1. Youth E (U9) Top Rope Girls
    2. Youth E (U9) Top Rope Boys
    3. Youth D (U11) Top Rope Girls
    4. Youth D (U11) Top Rope Boys
    5. Youth C (U13) Top Rope Girls
    6. Youth C (U13) Top Rope Boys
  2. GROUP B:
    1. Youth C (U13) Lead Girls
    2. Youth C (U13) Lead Boys
    3. Youth B (U15) Lead Girls
    4. Youth B (U15) Lead Boys
  3. GROUP C:
    1. Youth A (U17) Girls
    2. Youth A (U17) Boys
    3. Junior and Open Ladies
    4. Junior and Open Men

 

 


8. Contact details

 

Delaney Carpenter – WCC Competitions Organiser

083 355 9933

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Chris Naudé – WCC President

063 538 4516

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

 

9. Summary – what you must do!

 

Item Due date:

ü  Finalize final Youth team list of who is competing and let us know the names and numbers by 23rd February 2018

ü  Pay the registration fees prior to 28 February 2018

ü  Pitch-up 3rd March 2018 early for the Competition

 

 

10. Attachments

v  Map to CityROCK

 

 

 

 

LEGAL DISCLAIMER: All climbing related activities are extremely dangerous and always completely at your own risk. The organizers, WCC, SANCF, the sponsors and venue owners accept no responsibility for any losses, injury or death. All participating climbers, helpers, organizers and spectators take full responsibility for themselves. There is no substitute for experience, training, common sense and a touch of caution. So you are on your own…take care!